Na jakich zasadach aktualnie można jeździć do USA

Jeszcze parę lat temu ktoś, kto planował poznać atrakcje w Ameryce, musiał składać wniosek o udzielenie wizy. Było to związane nie tylko z tym, że chwilę się na to czekało, ale też i ryzykiem, że dostanie się odmowę. I to nierzadko bez konkretnego, rzeczowego powodu, zwyczajnie taka była wola amerykańskiego konsula.

Duże zmiany nastąpiły kilka lat temu, bowiem wówczas Polska wypełniła niezbędne warunki do tego, żeby zostać dopuszczonym do bezwizowej turystyki. Od tamtego momentu rodacy udający się w celu medycznym lub turystycznym, na okres krótszy niż 90 dni, już nie muszą posiadać wizy. W innych przypadkach, między innymi chęci rozpoczęcia nauki czy pracy, dotychczas panujące przepisy nie zmieniły się.

Oczywiście brak wizowego obowiązku bynajmniej nie oznacza braku formalności, nie można tak zwyczajnie wsiąść na pokład i polecieć. Praktycznie każda osoba, która planuje wybrać się do USA bez potrzeby wizy będzie musiała zrobić rejestrację w systemie elektronicznym ESTA. Dobrze jest, aby zgłoszenie esta usa wypełnić odpowiednio wcześnie, nie w dniu wylotu.

Najczęściej jego obróbka zajmuje nawet do 72 godzin, a dodatkowo pojawić się mogą dodatkowe opóźnienia. W niektórych przypadkach wnioski mogą też zostać odrzucone, co nie oznacza wcale niemożności wjazdu do USA. Przy odmowie można rozpocząć dotychczasową procedurę wizową, to znaczy przesłać dokumenty do ambasady i stawić się na spotkanie z konsulem. Rejestrując się w systemie ESTA pamiętać należy, że zezwolenie na taki wyjazd jest ważne jedynie przez dwa lata.